İçişleri Bakanlığından soruşturma: Erden Timur-CHP ittifakı patladı

Galatasaray Spor Kulübü Sportif A.Ş. Başkanvekili ve Nef İnşaat’ın sahibi Erden Timur’a İçişleri Bakanlığından kötü haber. Bakanlığın yaptığı soruşturmada, Nef İnşaat’ın Bodrum Yalıkavak’taki Dirmil Nef projesinin yasa ve usule aykırı olarak yapıldığına, projenin belediye yetkililerince korunduğuna, tadilat projeleri ile yapıların incelenmesinin sağlandığına hükmetti.

Bakanlığın inceleme yazısında, “Mahallinde yapılan incelemede, turizm tesis alanı sınırları içerisinde kalan yapı blokların büyük bölümünün inşaatının tamamlandığı ve kullanıma açıldığı, Günübirlik tesis alanı içerisinde çeşitli hafriyat işlemlerinin yapıldığı ve spa villaların bulunduğu alanda ruhsatsız ve izinsiz çeşitli inşai imalatların yapıldığı.” denildi.

BODRUM’UN ÖZEL PLANLARINA AYKIRI KARARLAR

Bakanlık “Bodrum ilçesi Özel Plan Hükümleri”ne aykırı olarak eksi üç kattan oluşan ve bina oturum alanlarını aşan bodrum katlar yapıldığı ve bu katların aktif olarak otopark olarak kullanılmaya devam edildiğine hükmedildi.

Günübirlik tesis alanında kalan spa villaların da 13 Şubat 2019 tarihli ruhsat eki onaylı mimari projesine aykırı olarak yapımına devam edildiği belirtilirken alana yapılan havuzların ruhsat izninin olmadığı aktarıldı.

“BELEDİYE TALEPLERİ KARŞILAMADI”

27 Ocak 2016 ve 13 Şubat 2019 tarihli ruhsatlardaki plan hükümlerinde aykırılıkların tespit edildiği incelemede şu ifadeler yer aldı:

“Bu bağlamda uygunsuz ruhsatlar düzenlenerek plan hükümlerine aykırı yapıların yapılmasına bilinçli olarak fırsat verildiği, süreç içerisinde mal sahipleri tarafından söz konusu taşınmazlar için düzenlenen yapı ruhsatlarına ve eki onaylı mimari projesine de aykırı imalatların yapılmasına devam edildiği ve halen taşınmaz üzerinde söz konusu ruhsatlara aykırı imalatlar yapılmaya devam edildiği, bu aykırı imalatlarla ilgili olarak mal sahipleri tarafından yasal olmayan imalatlarını bir şekilde yasal hale getirmek için yeni tadilat ruhsatı talebiyle Bodrum Belediyesine başvuruda bulundukları, ancak yürütülen soruşturma nedeniyle taleplerinin şu anda karşılanmadığı anlaşıldı.”

HEM MEVCUT BAŞKANA HEM ESKİ BAŞKANA SORUŞTURMA

Bu sebeple eski Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle soruşturma izni verildi.

Bodrum Belediye Başkanı ve CHP Muğla Belediye Başkan adayı Ahmet Aras ile Bodrum Belediye Başkan yardımcıları Turgay Kaya ve Taner Uslu hakkında ise imar planlarına ve yapı ruhsatına aykırı yapılaşmaya ve imalatlara karşı duyarsız kalarak, denetim ve gözetim görevlerinin gereğini yerine getirmemek gerekçeleriyle görevlerini kötüye kullanmaktan soruşturma izni verildi.

Özel Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x